Adam Svobodník, Regina Demlová, Ladislav Pecen a kolektiv.
Klinické studie v praxi


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2014; 18(4): 289
Kategorie: Z odborné literatury: Recenze

1. vydání. Facta Medica: Brno 2014. 229s. ISBN: 978-80-904731-8-8

Kapitoly: Klinické studie – Základní pojmy – Zodpovědné rozhodnutí (Motivace – Studijní tým – Rozpočet – Design – Zajištění a kontrola jakosti – Dokumentace) – Příprava studie (Dokumentace – Povolení studie – Příprava studijní medikace – Farmakovigilance – Data management) – Realizace studie (Práce s protokolem – Randomizace a odslepení – Zacházení se studijní medikací – Data management – Hlášení nežádoucí příhody – Reporting – Interim analýza) – ECRIN/CZECRIN

Cílem publikace je podat pomocnou ruku především akademickým pracovníkům při tvorbě klinických studií. Krok za krokem popisuje jak postavit a úspěšně řešit klinické studie. Vzhledem k jejich finanční náročnosti a většinou osobní zodpovědnosti řešitele za dosažení cíle nejen ve vztahu k zdroji financí je precizní dodržení všech v knize popsaných postupů a pravidel sice možná nudným, ale důležitým aspektem výzkumné činnosti. I ten nejgeniálnější projekt musí splňovat formální podmínky a jejich opomenutí může bránit klinické aplikaci či publikování výsledků.

Zvláště oceňuji kapitoly o výpočtu velikosti vzorku a statistických analýzách. Ty jsou zajímavé i pro ty z nás, kteří přednášejí a interpretují výsledky cizích studií, aby dokázali objektivně zhodnotit sílu předkládaných dat podle designu a velikosti studie. Praktické rady popisují každou „maličkost“ třeba i vydávání studijní medikace či proces schvalování v SÚKL.

Poslední kapitola pak popisuje úlohu agentury CZECRIN, která má za úkol pomoci při tvorbě klinických studií nezávislých na potřebách a motivech farmaceutických společností v České republice.


Doručeno do redakce dne 5. 12. 2014

doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

tfait@seznam.cz

Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha

www.vfn.cz


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 4

2014 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se